Jdi na obsah Jdi na menu
 


Černá Luna - Lilit

8. 8. 2006

Lilit byla podle talmudu první Adamovou ženou. Na rozdíl od Evy byla stvořena ze špíny a odpadu. S Adamem zplodila Asmodea a celou řadu dalších démonů, kteří až do dnešních dnů sužují lidstvo. Lilit se také odmítla Adamovi podřídit. Při souloži nechtěla ležet pod svým mužem a hájila se tím, že je mu přece rovnocenná. Když si Adam začal vynucovat svou nadřízenost násilím, zklamaná Lilit od něj uprchla. Usadila se pak u Rudého moře a stala se nevěstou démonů, s kterými každý den počala stovky dětí. Adam však chtěl svoji ženu zpátky a poprosil Boha, aby za ní vyslal své anděly. Ti Lilit varovali, že pokud se nepodrobí a nevrátí se k Adamovi, zemře denně sto jejích dětí. Lilit se ale raději stala zlým démonem, a aby se pomstila za smrt svých dětí, škrtila novorozeňata a zabíjela rodičky. také sváděla muže a po milostném aktu je zabíjela. 

Mýtus o Lilit není ojedinělý. Ve všech patriarchálních kulturách se vyskytuje obraz děsivé ženy, která je příčinou všeho zla. stačí si vzpomenout na mýtus o Pandoře, která vypustila na svět nemoci, smrt, šílenství a zlo. V Indii zase mají bohyni Kálí, která požírá své děti a kolem krku má nahrdelník z useknutých hlav.

V astrologii je Lilit obrazem Černé Luny. Pro její správné pochopení si musíme uvědomit, že Lilit nebyla od počátku zlá. Změnila se v negativní bytost teprve v bolesti a hněvu nad ztrátou svých dětí. V horoskopu představuje Lilit naše setkání s životní bolestí, s možností tuto bolest zpracovat postavit se jí a využít ji k sebepoznání a dalšímu duševnímu růstu.

Lilit sice přináší neštěstí, ale nepřestává v tom být lidská, protože bolest, smrt a zármutek patří k naší pozemské existenci. Těchto zkušeností se však velmi obáváme, a proto se jim bráníme. Černá Luna v astrologii nás konfrontuje s mezními situacemi a stínovými stránkami naší existence a nutí nás, abychom jim čelili. Často nás Lilit nechá pocítit zoufalství, tak jako i ona byla zoufalá, když opustila eden a musela žít mezi démony.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Problémy s dědictvím

(HELENA, 20. 7. 2010 22:56)

Mám Č.Lunu v konjunkci s Chironem v Panně v 8.domě.
11 let se soudím o dědictví (ml.sestra falšovala závěť a list.o vydědění). Je to neměnný osud a o dědictví zcela přijdu? Děkuji za odpověď, názor. Helena

Tady posilam odkaz :)

(elaviel, 2. 2. 2009 4:57)

Ahoj :) psala jsi to pred dvema lety :) jsem si nejak nevsimla... ;) ale tady mam odkaz na celkem zajimavy stranky, ktery ti reknou vic o Lilith v domech i ve znamenich http://www.romanhynek.cz/astrologie/ostatni_body/astr_oth_lilith.htm

Ja mam sama Lilith v konjukci se Sluncem a taky by me zajimalo vic, tak kdyby mel nekdo vic informaci, zlobit se nebudu :)

Lilit - náš démon

(Vendy, 26. 8. 2007 21:25)

Mnohokrát už jsem hledala nějaké vysvětlení pro Černou Lunu - Lilit v horoskopu. Toto je zatím nejobsáhlejší. Bylo by fajn vědět, co znamená její postavení v určitém domě, znamení či konjunkci - já ji mám například v konjunkci s Měsícem, na hrotu 11. domu a na samém začátku raka. Pokud to nějak okomentujete, budu ráda. Díky